Přírodní podpalovač



 

Nabídka PODPALOVAČE
100% ZÁRUKA KVALITY

Firmy POHODA

  ! Dáváme možnost vyzkoušení !

       I Bez udání důvodů máte možnost

       vrácení zboží do 30 dnů (více ZDE )

       s možností vyzkoušení výrobku.

  Reference, napsali o nás, recenze.

  Doprava Zdarma nad 950,- kč.

  Doručení PPL, nebo ČP

  ČESKÝ VÝROBEK - VÝROBCE

Další produkty
Rychlý dotaz
Tipy jak ušetřit za dřevo

Tři fáze hoření dřeva - co je hoření

Co je hoření?


Hoření je prudká chemická reakce, při které se ze dřeva uvolňuje teplo a světlo. Vzniká a trvá za určitých podmínek: aby dřevo hořelo, musí dosáhnout zápalnou teplotu za přítomnosti vzdušného kyslíku. Nejviditelnější projev hoření je plamen. Je to sloupec hořících, zejména plynných látek nad povrchem dřeva, které se ze dřeva uvolňují působením teploty. Když tyto plyny vyhoří, dřevo hoří bez plamene pouze na povrchu (doutná).

Tři fáze hoření dřeva


Dřevo nehoří stále stejně. Je důležité to vědět a využívat při topení, protože podle toho, ve které fázi se proces hoření nachází, musíte regulovat množství přiváděného čerstvého vzduchu do topeniště a odtok spalin do komína. Pokud to děláte živelně, buď neproměníte veškerou energii ve dřevě na teplo (a zůstane vám zbytečně mnoho odpadu a ještě přitom znehodnotíte kamna nebo kotel, kouřovody a komín), nebo vám značná část tepla unikne komínem ven.

1. fáze


U nás nakoupíte:

Podpalovače
Svíčky Čističe Zápalky Zapalovače Koše Nářadí
Dřevo se zapaluje, praská, tvoří se v něm trhliny a voda v něm obsažená vře a odpařuje se
V této fázi oheň vyžaduje maximální přísun čerstvého vzduchu. Plamen ohně je tmavě-žlutý. Díky rostoucí teplotě zbytková voda ve dřevě vyvře do topeniště a v spalinách se dostane do komína. Při správném topení musíte dosáhnout, aby se ohnisko i stěny komína dostatečně nahřály a aby teplota spalin v komíně přesáhla 60 ° C - to zabezpečíte naplno otevřenou komínovou klapkou na začátku topení. Při nižší teplotě spalin by spaliny v komíně kondenzovaly, komín by "netahal" a na jeho stěny by se usazoval nebezpečný černý dehet.

2. fáze

Rozklad dřeva - zplynování
Již od teploty 150 °C se ze dřeva začínají uvolňovat těkavé hořlaviny. Čím je teplota topeniště vyšší, tím více hořlavých plynů se z něj uvolní a tím je vyšší i účinnost spalování. Těkavé hořlaviny tvoří 80 až 85% hořlaviny dřevní hmoty a spolu s přiváděným vzduchem hoří svítivým plamenem nad tuhou složkou dřeva. Vaším cílem je dosáhnout, aby všechny uvolněné těkavé hořlaviny dokonale shořely. Optimální teplota pro rozklad dřeva začíná od 280 °C.
Při nižší teplotě hoření vznikají látky, které jsou zdraví velmi škodlivé a poškozují korozí vnitřek kamen nebo kotle. Při teplotě nad 700 °C se ze dřeva uvolňuje a hoří dřevoplyn (směs kysličníku uhelnatého a vodíku s vysokou výhřevností).
Pokud je v krbové vložce nebo kotli sekundární přívod vzduchu a dá se samostatně ovládat, můžete v této fázi zcela uzavřít přívod vzduchu pod rošt (primární přívod vzduchu).

Sekundární přívod vzduchu ale musí zůstat plně otevřený, jinak dřevo dostatečně neprohoří a nevyužije se celá jeho energie. Dehet, ale i začerněný šamot v topeništi nebo začerněné sklo, jsou jen důkazem nekvalitního a málo účinného hoření. Jednoduše řečeno, spálíte více dřeva a využijete z něj méně tepla.

3. fáze

Dřevo dohořívá na uhlíky, z nichž sálá teplo bez viditelného plamene
Dohoříva tuhý zbytek dřeva - dřevo se přemění na hromadu doutnajících uhlíků bez plamenů. Pokud již v topeništi nejsou žádné plameny, tak v této fázi můžete naplno zavřít všechny přívody vzduchu do topeniště i uzavřít škrtící komínovou klapku.

== Související články ==

- Úvod

- Co je vlastně hoření ?

1) Zásady správného topení

2) Návod na správné roztopení

3) Jak a kdy přikládat

4) Jak regulovat vzduch

5) Údržba


Sestaveno za podpory:

Sestavil: Juraj Zamkovský

Textová úprava, překlad: Michal Andrle, www.podpalovac.zhoric.cz


Veškeré zde použité texty a fotografie jsou vlastnictvím společnosti Priatelia Zeme CEPA