Přírodní podpalovač 

Nabídka PODPALOVAČE
100% ZÁRUKA KVALITY

Firmy POHODA

  ! Dáváme možnost vyzkoušení !

       I Bez udání důvodů máte možnost

       vrácení zboží do 30 dnů (více ZDE )

       s možností vyzkoušení výrobku.

  Reference, napsali o nás, recenze.

  Doprava Zdarma nad 950,- kč.

  Doručení PPL, nebo ČP

  ČESKÝ VÝROBEK - VÝROBCE

Další produkty
Rychlý dotaz
Tipy jak ušetřit za dřevo

Zásady správného topení

Zásady správného topení


Ve dřevě je vázáno známé množství energie - záleží pouze na vás, kolik z něj využijete a kolik ztratíte. Kromě toho, způsob vytápění má rozhodující vliv na účinnost a životnost kamen. Správně topit se třeba naučit. Není to nic složitého, ale je třeba znát několik důležitých zásad a dodržovat je. Odměnou vám bude mnohem méně práce a výdajů a mnohem více tepla a pohody. Jako uživatel kamen nebo krbu můžete při topení ovlivňovat v zásadě dva rozhodující parametry spalovacího procesu: kvalitu paliva (druh, vlhkost a velikost dřeva) a režim přívodu vzduchu. Ostatní důležité parametry (tvar a rozměry topeniště, kouřovodů a kvalita konstrukčních prvků kamen) jsou dány výrobcem nebo kamnářským mistrem a vy je neovlivníte. Jelikož i požadavky na kvalitu palivového dřeva jsou jasné a dány již předtím, než začnete topit, nejdůležitější a nejjednodušší předpoklad správného hoření a optimálního výkonu, frekvence přikládání a produkce škodlivin v kamnech nebo krbu, je správná regulace spalovacího procesu v topeništi řízením dodávky vzduchu pro hoření.

U nás nakoupíte:

Podpalovače
Svíčky Čističe Zápalky Zapalovače Koše Nářadí

1. Topte pouze kvalitním suchým dřevem

Nejdůležitější parametr palivového dřeva je vlhkost. Čerstvě řezivo obsahuje 50 - 60% vody. Čím více vody dřevo obsahuje, tím více energie je při hoření potřebné k jejímu odpaření a tím méně energie se přemění na využitelné teplo. Vysušené dřevo je několikrát výhřevnější jak čerstvé.

Palivo Vlhkost Čistá výhřevnost Čistá výhřevnost
% MJ/Kg kWh/kg
Bezprostředně vytěžené dřevo přímo z lesa 60 5,76 1,6
Nedávno vytěžené dřevo 50 7,92 2,2
Zbytky po těžbě, štěpka z pilin atp. 40 10,44 2,9
Dřevo sušené jeden rok venku, odpadní dřevo 30 12,24 3,4
Dřevo sušené dva roky venku 20 14,4 4,0
Pelety 9 16,92 4,7
Sušina 0 18,72 5,2

Na topení je třeba používat dřevo s obsahem vody pod 20 procent. To v praxi znamená, že dřevo byste před spálením měli nechat schnout asi dva roky, ideálně volně provětrávané venku a překryté pouze shora proti dešti a sněhu. Výhřevnost různých druhů tvrdého i měkkého dřeva je přibližně stejná (asi 14,4 MJ / kg při vlhkosti 20 procent - to odpovídá asi 4 kWh / kg). Rozdíl mezi tvrdým a měkkým dřevem je v jeho hustotě, která ovlivňuje zejména objem dávky vkládané do topeniště .
Měkké dřevo má menší hustotu, a proto je třeba jej objemově více než tvrdého dřeva. Kromě toho, měkké dřevo rychleji hoří. To vás může nabádat k častějšímu přikládání, což není správné! Proto si nejprve odvažte dávku paliva určenou výrobcem nebo kamnářem a takovou dávku už pak stále používejte. Výběr palivového dřeva závisí od zdroje tepla a účelu topení. Například jehličnany s vysokým obsahem pryskyřic nejsou vhodné pro otevřené krby, protože ohrožují interiér velkým úletem jisker. Měkké dřevo je ale vhodnější na zatápění oproti tvrdému.


Příklad: Správná dávka pro krbovou vložku s nominálním hodinovým výkonem 12 kW (tu určuje výrobce) a účinností 70 procent je 4,3 kg. Pokud tedy chcete do vytápěného prostoru dodávat 12 kW tepelného výkonu, musíte každou hodinu přiložit a spálit 4,3 kg paliva.
Na rozdíl od toho, kachlová kamna s hodinovým výkonem topeniště 4 kW a účinností spalování 80 procent, spotřebují jen jednu 15 kg dávku paliva za 12 hodin. Celkový výkon topeniště takových kamen je však mnohem větší oproti krbu - až 48 kW. Vyrobené teplo se ukládá do akumulačního jádra a postupně se během 12 hodin sáláním přes plášť kamen odevzdává do prostoru.


I účinnost akumulačních kamen (a tím i množství tepla získaného ze stejného množství dřeva) je vyšší, protože v jejich topeništi se dosáhne vyšší spalovací teploty, která se uloží do akumulačního šamotového jádra. Do komína uniká z takových akumulačních kamen oproti krbům méně tepla.
Netopte natíraným, impregnovaným dřevem, neboť jejich zplodiny poškozují životní prostředí i topeniště, kouřovody a komíny, jsou jedovaté a popel z nich nebudete moci použít v zahradách jako hnojivo!


== Související články ==

- Úvod

- Co je vlastně hoření ?

1) Zásady správného topení

2) Návod na správné roztopení

3) Jak a kdy přikládat

4) Jak regulovat vzduch

5) Údržba


Sestaveno za podpory:

Sestavil: Juraj Zamkovský

Textová úprava, překlad: Michal Andrle, www.podpalovac.zhoric.cz


Veškeré zde použité texty a fotografie jsou vlastnictvím společnosti Priatelia Zeme CEPA